آزمون تبديل وضعيت كاركنان قراردادی شهرداري ها آخر تیر برگزار می شود

مديركل دفتر نوسازي، تحول اداري و فناوري اطلاعات سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور با تشريح وضعيت منابع انساني شهرداري ها و اقدامات صورت گرفته در اين حوزه در دولت تدبير و اميد از برگزاري آزمون تبديل وضعيت كاركنان قراردادی شهرداري ها، تا سقف ۵۰ هزار نفر، درآخر تيرماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور، محمد حسن آبادي  در زمينه مشکل قوانین استخدامی شهرداری‌ها گفت: از سال ۱۳۳۴ تاکنون قوانین ناسخ و منسوخ زیادی در حوزه منابع انسانی شهرداری‌ها به تصویب رسیده که عملا باعث خلاهای قانونی در این زمینه شده است.

حسن آبادي تدوين آئين نامه اداري – استخدامي شهرداري ها با همكاري وزارت كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي در ۱۴ فصل و ۱۲۵ ماده را ديگر اقدام اين حوزه در دولت يازدهم ذكر نمود و گفت: اين آئين نامه دي ماه سال ۹۳ تقديم هيات دولت و به تصويب رسيد.

وي افزود: در همين راستا لايحه اي تيرماه سال ۹۵ با امضاي رئيس جمهوري محترم تقديم مجلس شوراي اسلامي شد كه در كميسيون اجتماعي در حال بررسي است و ماده واحده آن برای اجرایی شدن این آیین‌نامه منتظر تصويب مجلس است كه در صورت تصويب مي تواند برخي مشكلات موجود را رفع نمايد.

وی در ادامه به برگزاري سه آزمون استخدامی شهرداری در شهریور ماه هر سال اشاره نمود و گفت: تلاش می‌کنیم امسال هم برای پست‌های حقیقی و بلاتصاحب موجود در ساختار شهرداري ها، آزمون استخدامی به منظور جذب نیروی انسانی با توجه به نيازهاي شهرداري ها و اخذ مجوزهاي لازم بصورت رقابتي برگزار شود.

وي افزود: آزموني هم براي جذب نيروي انساني در سازمان هاي آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري ها برگزار شد كه بخش هايي از آن با توجه به حساسيت هاي شغل آتش نشان بصورت عملي صورت گرفت.

وی اضافه كرد: تاکنون ساختار سازمانی بیشتر از یک هزار و ۱۰۰ شهرداری كشور بر اساس ضوابط تشكيلاتي ابلاغي كه متناسب با ماموريت هاي جديد آنهاست تایید و ابلاغ شده و ساختار سازمانی سایر شهرداری ها نیز در دست بررسی و تایید نهایی است و پیش بینی می شود تا نیمه مرداد ماه امسال ابلاغ شود.

وي توضيح داد: در اين راستا ساختار سازمانی شهرداري، مناطق شهرداري و سازمان هاي وابسته به هر شهرداري اصلاح و ابلاغ شده است.

حسن آبادي همچنين از اصلاح ساختار و اساسنامه ۴۰۰ سازمان وابسته به شهرداري هاي سراسر كشور در سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور خبر داد.

وي افزود: اقدام عمده بعدي، جانمايي پرسنل رسمي و پيماني شهرداري ها در ساختار جديد و مشخص شدن پست هاي بلاتصدي و منصوب شدن پرسنل قراردادي در اين پست هاست.

به گفته حسن آبادي، شهرداری هایی که ساختار سازمانی جدید آنها ابلاغ شده است موظفند تا اقدامات لازم را برای انتصاب کارکنان رسمی و پیمانی خود روی پست های سازمانی جدید با رعایت شرایط احراز تصدی پست های سازمانی و سایر مقررات مربوط به عمل آوردند و به تایید شورای اداری و استخدامی ذیربط برسانند.

وی تاکید کرد: پس از انتصاب کارکنان پیمانی و رسمی در پست های سازمانی مصوب جدید، تعداد و عناوین پست های بلاتصدی شهرداری مشخص خواهد شد.

حسن آبادي در ادامه اظهارکرد: در اسفندماه ۹۵، مجوز تبدیل وضعیت پرسنل قراردادي شهرداري ها تا سقف۵۰ هزار نفر از سازمان امور اداری و استخدامی کشور و ساماندهی کارکنان قراردادی، برای آن دسته از شهرداری هایی اخذ شد که بر اساس ضوابط تشکیلاتی شهرداری ها ،ساختار سازمانی خود را اصلاح کرده اند.

حسن آبادی تصریح کرد : بر اساس این مجوز، شهرداری ها باید ساختار سازمانی جدید را طبق ضوابط تشکیلاتی ابلاغی به تایید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور رسانده باشند.

وی در ادامه اعلام کرد: وضعیت استخدامی نیروی انسانی قراردادي شاغل در شهرداری ها با حداقل سه سال سابقه کاری تمام وقت در شهرداری و دارا بودن شرایط احراز و کسب حدنصاب از طریق موفقیت در آزمون مربوطه به پیمانی تبدیل می شود.

به گفته حسن آبادي، پس از اصلاح ساختار شهرداری‌ها، کارکنان رسمی و پیمانی ساماندهی و پست‌های بلاتصدی مشخص می‌شوند و کارکنان قراردادی که سال‌ها در این حوزه‌ها تجربه دارند با مکانیزم تعریف شده در این پست‌های بلاتصدی منصوب خواهند شد.

وي در زمينه جزييات برگزاري اين آزمون گفت: در همین راستا دستورالعملی در سازمان شهرداری‌ها و دهياري هاي كشور تهیه و به تأیید سازمان امور اداری و استخدامی کشور هم رسید و به استانداری‌ها ابلاغ شده است.

حسن آبادي با بيان اينكه اين آزمون بصورت غير متمركز با محوريت استانداري ها و با نظارت سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور برگزار مي شود، گفت: استانداری‌ها در چارچوب اين دستورالعمل تمامی مراحل ثبت نام، صدور کارت، برگزاری آزمون، تصحيح اوراق و پاسخگويي را به عهده دارند و به اين منظور كميته ويژه اي برياست معاونان هماهنگي امور عمراني استانداري ها تشكيل شده است.

وي اضافه كرد: سايت هاي ويژه ثبت نام در استانداری‌ها راه اندازي و واجدان شرايط تا ۱۵ خرداد ۹۶ امکان ثبت نام را داشته اند و پیرو درخواست‌های برخی از شهرداری‌ها و استانداری‌ها مبنی بر اجازه مجدد برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات در سایت ثبت نام آزمون تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی شهرداری‌ها؛ استانداری‌ها مجازند تا سایت ثبت نام این آزمون را از ساعت ۸ صبح چهارشنبه ۳۱ خرداد تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه اول تیرماه به مدت ۲۴ ساعت برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات افراد واجد شرایط در دسترس متقاضیان قرار دهند.

وي همچنين گفت: ۲۰ تیر ماه آخرين مهلت بررسي مدارک و تعیین افرادی است که شرایط لازم برای تبدیل وضعیت استخدامی‌ را دارند.

وي افزود: پس از اين تاريخ مجوز استخدام از سوي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور به استان ها اعلام مي شود و آزمون اواخر تيرماه برگزار مي شود و تعدادي از كاركنان شهرداري ها كه داراي شرايط قانوني هستند به پيماني تبديل وضعيت مي شوند.

حسن آبادي با اشاره به اينكه اين آزمون جنبه مهارتي دارد گفت: تمامي اطلاعات و جزييات اين آزمون و منابع امتحانی از طريق سایت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌هاي كشور به آگاهي كاركنان شهرداري ها رسيده است.

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه در این آزمون سراسری تا سقف ۵۰ هزار نیروي قراردادي در شهرداری‌ها امکان تبدیل وضعیت دارند، گفت: وزارت کشور در خصوص تبدیل وضعیت استخدامی‌ها در تهران مسئولیتی ندارد و شهرداری تهران مستقیماً از سازمان امور اداری و استخدامی کشور مجوزهای لازم را اخذ کرده است.

  نظرات